Tagi

, , ,

12039447_1469133960061241_1258495624546520905_n

Chow chow marzył mi się od dziecka. Zawsze marzyłam o posiadaniu tego dumnego i niezależnego psa. W tym wpisie scharakteryzuję po części rasę oraz opowiem Wam czemu to właśnie misiek zagościł w moim sercu.

Najnowsze badania i analizy potwierdzają, że Chow Chow to jedna z najstarszych ras świata, która wywodzi się wprost od wilka. Chow Chow należy do grupy szpiców i psów pierwotnych, jest zaklasyfikowana do sekcji szpiców azjatyckich i ras pokrewnych.

rasy Wysokość w kłębie to 48-56 cm dla psów i 46-50 cm dla suk. Waga przedstawicieli tej rasy to około 25-30 kg. Pierwsze wzmianki o rasie pochodzą z drugiego wieku przed naszą erą. Niektórzy naukowcy twierdzą, że Chow Chow jest oryginalnym przodkiem Samoyeda, Elkhounda norweskiego, Pomeraniana i Keeshonda. Chow chow budzi zainteresowanie swoim dumnym wyglądem przypominającym lwa.

Ciężko być mi obiektywną, bo miśka kocham do granic możliwości więc przytoczę kilka faktów o futrzastym i sami zdecydujcie czy odbieracie je jako zalety i wady:

 • Chow chowy są często kojarzone również z małymi niedźwiadkami. Ich cechą charakterystyczną jest czarnoniebieski język. Pomimo, iż wyglądają jak pluszowe misie daleko im do przytulasków. Są momenty, gdzie chowek ma ochotę na przytulanie i będzie łaził i się kręcił dopóki nie postawi na swoim.11065870_847159508666625_7875528385241944394_n
 • Chowy przywiązują się do jednego właściciela i jego rodziny. To bardzo niezależne i uparte stworzenia. Tak, tak celowo użyłam słowa stworzenia ponieważ uważa się, że chow to w 1/3 pies, w 1/3 kot i w 1/3 człowiek. Są bardzo nieufne w stosunku do obcych. Chow będzie idealnym psem dla ludzi którzy cenią sobie indywidualność i niezależność.
 • Często spotykamy się z opinią, że chowy to dzikusy i są agresywne również dla właścicieli. Tutaj muszę zdementować tą plotkę. Jest tak samo niebezpieczny czy bezpieczny dla swojego właściciela jak pies każdej innej rasy. Pamiętajmy, że z każdego psa można zrobić bandytę, wszystko zależy od wychowania. Chowy to typowe psy stróżujące, są gotowe bronić właściciela i jego własności.
 • Istnieje nieoficjalny podział na chowki te z autyzmem/adhd oraz świnie/hrabiny. Riko przynależy do hrabin z adhd 😀
 • Większość miśków nie znosi jak wydaje się im komendy, należy je ładnie POPROSIĆ o wykonanie polecenia 🙂 tak wiem, brzmi to absurdalnie. Chow chowy nie nadają się do szkolenia grupowego, jeśli wcześnie zaczniemy szkolenie indywidualne ze specjalistą bądź na własną rękę chowek będzie łatwiejszy w obsłudze w przyszłości. Dzięki szkoleniu między właścicielem a jego psem powstaje więź budowana przez zaufanie i wzajemny szacunek. Z czasem miłość zostaje przelana także na pozostałych członków rodziny. Dobrze wychowany i wyszkolony Chow Chow odwdzięczy się bezwarunkowym przywiązaniem i łagodnością. Riko zna podstawowe komendy: siad, waruj, łapa, piątka, do mnie, zostań. Reaguje na nie tylko gdy są wypowiadane przeze mnie lub męża w pozytywnym tonie. Na krzyk i zdenerwowanie robi się głuchy. Gdy obca osoba poprosi go „o łapę” to robi minę nr 5 pt.”co Ty człowieku ode mnie chcesz” i podchodzi do mnie podać łapę, tak abym widziała, że dobrze wie o co chodzi, ale nie widzi sensu popisywania się przed obcymi. Jeśli nie ma ochoty na współpracę to nie wykonuje polecenia. Wyznaje zasadę:

  Proszę Państwa oto miś, miś jest bardzo grzeczny dziś

  Może Państwu łapkę poda? Nie chce podać – a to szkoda 😉1234

 • To pies o wyjątkowo spokojnym charakterze (często wydaje się autystyczny), nie mający żadnych tendencji do niszczenia czegokolwiek. Nie gryzie butów, mebli, dywanów. Nie skacze na meble oraz nic z nich nie ściąga. Przebywając w domu po prostu śpi.
 • Spacery między 5 a 8 miesiącem życia Futrzastego to była droga przez mękę. Co chwilę foch o to w którą stronę pójdziemy. Oboje jesteśmy twardymi zawodnikami więc możecie sobie wyobrazić jak długo trwały te spacery:) Teraz Misiek już rozróżnia „prawo”/ „lewo” więc spacery stały się przyjemnością.
 • Chowy to bardzo uparte stworzenia. Jak już się na coś nakręcą to kaplica. Są bardzo pamiętliwe w tym co robią oraz w tym czego im nie wolno a czego bardzo chcą. Z przymrużeniem oka można to skwitować w ten sposób:
 • Zabawa chowka jest bardzo krótka i intensywna. Psy te są najbardziej aktywny w godzinach wieczornych.

 • Chowek nie potrzebuje dużej ilości ruchu. Dlatego można go śmiało polecić do mieszkań. Kocha spacery, nowe miejsca są dla niego niczym czytanie gazety. Spacer to zazwyczaj nos w trawie i powolne dumne kroczenie do przodu.
 • Chowy uważa się za ciche psy, tutaj niezupełnie się zgadzam. Fakt, one nie szczekają. Jeśli już zdarzy im się szczekać to tylko w uzasadnionych przypadkach np: Riko nie reaguje na przechodniów będąc na ogrodzie, zaczyna robić awanturę dopiero wtedy, gdy ktoś się zatrzyma przy ogrodzeniu. Przechodzące, szczekające psy zostają kompletnie zignorowane. Brzmi idealnie? No nie do końca. Chowki wydają masę różnych odgłosów w różnych tonach. Przez chrumkanie, mlaskanie, chrząkanie, wzdychanie po chrapanie.
 • Chow chowy to niezwykle czyste psy. Pomimo, iż Riko był kąpany dwa razy to nie śmierdzi 😀 Futro miśka ma właściwości samoczyszczące. Misiek kładzie się spać po zabawie z innymi psami, wstaje rano a na ziemi wokół niego znajduje się masa piasku/kurzu/brudu. Wystarczy zamieść i gotowe! Na spacerach zachowuje się jak wyżej wspomniana hrabina. Omija wszystkie kałuże, na mokrą trawę nie wejdzie a w deszcz nie chce wyjść na spacer, bo się przecież może ubrudzić.
 • Chowy mają silny instynkt stróżowania. Riko będąc na ogrodzie nawet jeśli ucina sobie drzemkę to cały czas pracuje w trybie czuwania.  W momencie potrafi się zerwać do ataku jeśli tylko coś go zaniepokoi.
 • Szczerze mówiąc jestem pozytywnie zaskoczona pielęgnacją sierści. Byłam przekonana, że będzie mi ona zajmować dużo więcej czasu i będzie bardziej uciążliwa. Riko lubi się czesać i czochrać więc zajmuje nam to niewiele czasu.
 • Chowki często są nieakceptowane przez inne psy. Wiąże się to z chrumkaniem i napuszonym futrem, innym czworonogą niestety wydaje się, że chow jest najeżony i powarkuje. Riko zazwyczaj ignoruje inne psy, nawet jeśli są natarczywe. Jest bardzo cierpliwy. Uwielbia koty a szczególną miłością darzy wiewiórki, dzięki czemu nabieram razem z nim kondycji w parku:)riko i rysiekI jak? przekonałam Was do rasy czy niepotrzebnie zraziłam?
Reklamy